Tajniki techniki

To co zamieszczam poniżej piszę na podstawie wyłącznie mojego subiektywnego doświadczenia, które wcale nie musi przekładać się na inne osoby. Podaję również linki do stron z których uczyłam się podanych poniżej technik. 



Sznur szydełkowo-koralikowy 



Sznur ten wykonywany jest tradycyjnie za pomocą szydełka i nawleczonych na nitkę koralików. Z mojego doświadczenia ta technika nadaje się do wykorzystania podczas wykonywania naszyjników, które w obwodzie mają 5-7 koralików toho 11/0. Podczas wykonywania grubszych sznurów można zauważyć zapadanie się koralików. Praca też jest bardziej sztywna. Tej techniki nauczyłam się z kursu Weraph zamieszczonego tutaj.
Nawlekając odpowiednio sekwencje koralików można uzyskać efekty jak poniżej na zdjęciach. 






Ukośnik szydełkowo -koralikowy 



Ukośnik wykonywany poprzez mocowanie koralików na nici za pomocą półsłupków. Taki sposób mocowania powoduje, że koraliki układają się pod skosem. Technika ta powoduje, że otwierają się możliwości wykonywania bardzo grubych i skomplikowanych prac. Ja nauczyłam się jej z kursu Frydzia2009 zamieszczonego tutaj. Mam już swoje doświadczenie w tym zakresie i najczęściej wykonuję prace wykorzystując dwa oczka poprzedniego rzędu do zamontowania koralików. Ostatnio  odkryłam, że wykorzystując jedno oczko można uzyskać bardziej zwartą i elastyczną pracę. To jest moja czysto subiektywna opinia. Sprawdzam to na lariacie, który aktualnie mam na warsztacie. Poniżej bransoletki wykonane ukośnikiem.




Capricho



Bransoletki Capricho wykonywane są igłą i nitką na siatce z koralików. w kolejnym kroku montowane są na siatce koraliki. Jak wykonać taką bransoletkę można zobaczy tutaj . Z mojego doświadczenia mogę powiedzieć, że w zależności od rodzaju i wielkości koralików montowanych na siatce można uzyskać różny efekt. Wykorzystując koraliki-kryształki oponki można uzyskać bardziej zaokrąglony kształt niż jak wykorzysta się np. koraliki bardziej wydłużone. Pierwsze dwa zdjęcia pokazują efekt z kryształkami oponkami, trzecie z wydłużonymi hematytami w kształcie zbliżonym do fire polish.















Spirala Cellini


Biżuteria wykonywana ta techniką jest bardzo efektowna ale i pracochłonna zarazem. Spiralę Cellini wykonuje się za pomocą igły i nitki wykorzystując technikę okrągłego peyote stitch. Jak zacząć można sprawdzić tutaj.
Poniżej moje prace wykonane ta techniką. Ja osobiści wykonuję spiralę wykorzystując cienką żyłkę wędkarską kupioną w sklepie sportowym na stosownym dziale.  Gdy używałam nici zdarzyło się, że nie dały rady i pękły. Żyłka ma jeszcze kolejna zaletę jaką jest to, że jej nie widać.






Peyote stitch 


To technika, która daje również ogromne możliwość wyrażenia siebie w projektowanej biżuterii. Można jej się nauczyć zaglądając np tutaj. Do tej techniki  najlepiej nadają się koraliki toho treasure jak również  miyuki, które są droższe od toho ale też godne polecenia. Poniżej przedstawiam zdjęcia bransoletki i wisiora wykonanych z toho treasure i czerwony komplet wykonany z miyuki. Decyzja  o wyborze koralików należny do projektanta.















CONVERSATION

0 komentarze:

Prześlij komentarz

Serdecznie dziękuje i zapraszam